Co zrobić po kupnie auta - formalności

Co zrobić po kupnie auta - formalności Zakup auta to spore wyzwanie. Szczególnie jeśli decydujemy się na kupno samochodu używanego. Oprócz wizji szerokich i gładkich dróg czeka nas jeszcze kilka formalności...

Zakup auta to spore wyzwanie. Szczególnie jeśli decydujemy się na kupno samochodu używanego. Oprócz wizji szerokich i gładkich dróg czeka nas jeszcze kilka formalności, których nie sposób uniknąć, żeby nie mieć późniejszych problemów.

Do zakupu auta trzeba się przygotować

Odpowiednie przygotowanie się do zakupu upatrzonego już samochodu znacznie skraca i ułatwia zawiłości transakcji. Powinniśmy więc przygotować dokumenty, wybrać rodzaj umowy, ustalić cenę samochodu, która będzie wpisana w dokumentację, sprawdzić ubezpieczenie i rejestrację samochodu.

Dokumenty

Jeśli nasz przyszły samochód jeździ na terenie kraju, do zakupu musimy przygotować jedynie dowód osobisty, niezbędny przy podpisaniu stosownej umowy.
Inaczej musi przygotować się osoba sprzedająca. Przy transakcji powinniśmy otrzymać:

Dla samochodu zarejestrowanego w kraju:

 • kartę pojazdu
 • dokumentację potwierdzającą ubezpieczenie samochodu, ponieważ brak ważnego OC uniemożliwia nawet przejechanie samochodem z miejsca zakupu do własnego garażu. Jedyną możliwością jest przewiezienie go na lawecie
 • dowód rejestracyjny z badaniami technicznymi oraz numerami VIN nadwozia, które powinny być identyczne ze stanem faktycznym.
  Jeśli samochód ma nieważne badanie techniczne, również nie można poruszać się nim po drodze
 • Umowę kupna-sprzedaży lub fakturę

Dla samochodu sprowadzonego z zagranicy:

 • Fakturę, lub umowę kupna-sprzedaży, koniecznie podpisane przez osobę sprzedającą, a nie pośrednika. Jest to szczególnie ważne, jeśli będziemy płacić podatek lub zmuszeni będziemy do dochodzenia swoich praw przy niedopatrzeniach i próbie oszustwa
 • wyrejestrowanie samochodu z kraju pochodzenia
 • dokumenty potwierdzające zapłacenie akcyzy i opłaty celnej
 • ważne badanie techniczne
 • wszystkie dokumenty przetłumaczone na język polski

Dopiero z zebranymi dokumentami możemy udać się do urzędu w celu zarejestrowania naszego samochodu.

Faktura czy umowa, co wybrać?

Jeśli sprzedający wystawi nam fakturę, jest ona jednoznaczna z podpisaniem umowy i zwalnia nas z uiszczania opłat w urzędzie.
Jeśli sprzedawca podpisze z nami umowę cywilno-prawną, w ciągu 14 dni musimy zapłacić opłatę PCC, w wysokość 2% wartości samochodu.

Bez ubezpieczenia nie pojedziesz

W przypadku, gdy samochód jest nieubezpieczony, jeśli nie chcemy całe życie wozić samochodu na lawecie, musimy mieć ubezpieczenie. Pierwszą polisą może być umowa 30-dniowa. Można ją zawrzeć z dowolnym agentem ubezpieczeniowym.
Jeśli samochód jest ubezpieczony, sprzedający musi skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i poinformować go o sprzedaży samochodu. Kupujący może wówczas zerwać dotychczasową umowę, albo przedłużyć ją na własne konto.

Rejestracja samochodu

W ciągu 30 dni od zakupu samochodu musimy go przerejestrować. Do rejestracji wymagany jest komplet dokumentów oraz wypełniony druk rejestracyjny i uiszczona opłata. Ponadto musimy mieć z sobą tablice rejestracyjne samochodu. Wyjątkiem jest kupno samochodu z tego samego powiatu. Wówczas dopuszczalna jest jazda na starych numerach.
Po rejestracji otrzymamy dokumenty tymczasowe i nowe tablice rejestracyjne, jeśli nie pozostawimy starych. Dokumenty stałe będzie można otrzymać po ok. 30 dniach.
Przy odbiorze dokumentów stałych musimy mieć ze sobą aktualne ubezpieczenie, ważne badanie techniczne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny.

Przygotowana dokumentacja przyspieszy formalności

Tylko przygotowane dokumenty maksymalnie przyspieszą wszelkie formalności. Warto więc podejść do procesu odpowiedzialnie i postępować według naszych wskazówek. Gwarantują one bezproblemowe stanie się właścicielem kupowanego samochodu.

Udostępnij:

Gdzie nas znaleźć
Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów
32-650 Kęty, ul. Głowackiego 5E

stacja@icd.auto.pl

 

Zapraszamy na przegląd!
Pracujemy od poniedziałku do piątku od 7 do 21
w soboty czynne od 7 do 15.

733 303 303